MIT Lincoln Laboratory staff members are active in professional societies: they attend conferences and present papers, chair committees and conferences, publish journal articles, and serve as editors for their societies' publications.

Over the years, many Laboratory staff members have been honored for their technical accomplishments and service to professional societies through elevation to the grade of Fellow. Listed below are Lincoln Laboratory staff members who are Fellows of professional societies.

American Institute of Aeronautics and Astronautics (AIAA)

Marc Bernstein (Associate Fellow), 2015

William Blackwell (Associate Fellow), 2021

Hsiao-hua Burke, for outstanding leadership in the development of missile defense systems, hyperspectral imaging technology and algorithms, and satellite systems for military and civilian applications, 2013

Steven Bussolari (Associate Fellow), 2016

Kenneth Chadwick (Associate Fellow), 2000

Melissa Choi (Associate Fellow), 2023

William "Bob" Davis (Associate Fellow), 2014

Eric Evans, for sustained and outstanding technical leadership in the application of advanced technology and system architectures to critical national security problems, 2015

Nathan Falkiewicz (Associate Fellow), 2021

Linda Fuhrman (Associate Fellow)

Lauren Kessler (Associate Fellow), 2013

James Kuchar, for innovation, education, and leadership combining machine learning and human-systems integration to develop, validate, and transition advanced aviation safety and decision support systems, 2022

James McIntire (Associate Fellow), 2021

Tom Reynolds (Associate Fellow), 2017

Katherine Rink, for leadership to develop critical capabilities in systems analyses, tracking, estimation, optimization, electronic warfare and radar analyses that now defend the nation against adversarial threats, 2024 

Thomas Sebastian (Associate Fellow), 2023

Robert Shin, for technical accomplishments in the development of advanced air vehicle systems and initiating extensive hands-on project-based STEM outreach efforts, 2023

Leena Singh, for developing robust, optimal guidance and control systems, including novel attitude determination and control methods, across a range of spacecraft, aircraft, and hypersonic platforms, 2023

Mark Silver (Associate Fellow), 2021

Scott Stadler (Associate Fellow), 2017

Grant Stokes, for his role as the system innovator, architect, and leader of the development team of advanced systems for space surveillance and situation awareness, 2022

Paul Zarchan (Associate Fellow)

American Meteorological Society (AMS)

Marilyn Wolfson, for outstanding contributions to the atmospheric or related oceanic or hydrologic sciences, or their applications, during a substantial period of years, 2012

American Physical Society (APS)

William Oliver, for pioneering contributions to the physics and associated engineering of robust, reproducible, superconducting quantum systems and high-performance cryogenic control electronics, 2016

Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE)

Mohamed Abouzahra, for leadership in the development of passive planar microwave components and in planar microwave circuits, 2011

William Blackwell, for contributions to atmospheric remote sensing algorithms and instrumentation, 2019

Michael Brandstein, for contributions to microphone array signal processing for speech and multimedia applications, 2009

Joseph Campbell, for leadership in biometrics, speech systems, and government applications, 2005

William Delaney, for leadership in the conceptual definition, promotion and management of air and space defensive systems, 1991

Joseph Donnelly, for development of ion implantation techniques and their application to semiconductor photonic devices, 1990

Eric Evans, for technical leadership in development of advanced air and missile defense systems, 2006

Alan Fenn, for contributions to the theory and practice of adaptive phased-array antennas, 2000

Jeffrey Herd, for leadership in the development of low-cost phased array technology, 2018

Paul Juodawlkis, for contributions to optically sampled converters and waveguide amplifiers, 2017

Dimitris Manolakis, for contributions to signal processing education, algorithms for adaptive filtering, and hyperspectral imaging, 2016

David Martinez, for technical leadership in the development of high performance embedded computing for real-time defense systems, 2003

Peter Moulton, for contributions to development of laser and nonlinear optics technology, including the invention of the Ti:sapphire laser, 2011

Daniel Oates, for contributions to high-temperature superconductors and applications to RF receiver technology, 2017

Thomas Quatieri, for contributions to sinusoidal speech and audio modeling and nonlinear signal processing, 1999

Daniel Rabideau, for contributions to radar architectures and technologies, 2020

Douglas Reynolds, for contributions to Gaussian-mixture-model techniques for automatic speaker recognition, 2010

Frank Robey, for leadership in development of advanced radar systems, 2017

Kenneth Senne, for contributions to the development of real-time adaptive signal processing systems for defense applications, 2002

David Shaver, for leadership in semiconductor microlithography and microfabrication technology, 2008

Robert Shin, for leadership in electromagnetic modeling of radar systems and in microwave remote sensing, 2021

Steven Smith, for contributions to statistical signal processing and applications to radar and sonar, 2017

William Song, for contributions in high-performance low-power embedded processors, 2015

Grant Stokes, for  leadership in the development and implementation of advanced space search systems, 2010

James Ward, for leadership in space-time adaptive processing for radar and sonar systems, 2005

Clifford Weinstein, for technical leadership in speech recognition, packet speech, and integrated voice/data networks, 1994

National Academy of Engineering (NAE)

National Academy of Engineering members are elected to recognize distinguished achievements in their fields. The disciplines in which the following members were honored follow their names.

Hsiao-hua Burke, for technology and leadership in remote sensing techniques and systems for ballistic missile defense and space systems, 2024

William Delaney, Special Fields* and Interdisciplinary Engineering, for contributions to radar systems for national defense, 2012

Eric Evans, Special Fields* and Interdisciplinary Engineering, for development of remote sensing systems, improvised explosive device (IED) detection, and ship antimissile defense, 2015

Peter Moulton, for the titanium sapphire laser and the technology of all-solid-state, tunable, and ultrashort-pulse laser systems, 2000

Grant Stokes, for innovations in systems for space situational awareness and the discovery of near-Earth asteroids, 2016

Christine Wang, for contributions to epitaxial crystal growth of III-V compound semiconductors and design of organometallic vapor-phase epitaxy reactors, 2019

*Special Fields include acoustics, atmospheric sciences, hydrology, military engineering, ocean engineering, systems engineering, and newly emerging areas related to engineering, as well as economics, education, law, and management

National Academy of Inventors (NAI)

Christine Wang, for pioneering and innovative contributions to the development of advanced epitaxial III-V semiconductor growth systems and improvement of compound semiconductor devices, 2014

Optica (formerly Optical Society of America, OSA)

David Caplan, for pioneering contributions to high-sensitivity, multi-rate optical transceivers for terrestrial, near-Earth, and interplanetary laser communications, 2022

Tso Yee Fan, for the development of diode-pumped solid-state lasers, particularly Yb-YAG, and for innovations in laser beam combining, 2002

Paul Juodawlkis, for significant contributions to optically sampled analog-to-digital conversion and the development of the slab-coupled optical waveguide amplifier, 2013

Peter Moulton, for pioneering contributions to the development of new solid state lasers and the invention of the titanium-doped sapphire laser, 1991

Charles Primmerman, for original work in adaptive optics and atmospheric compensation, 1998

Bryan Robinson, for extraordinary contributions to the advancement of satellite laser communications technology, 2024

John Zayhowski, for seminal contributions in miniature solid-state laser technology and laser applications and for pioneering work on microchip lasers, 2009

Royal Aeronautical Society

David Culbertson, for outstanding contributions in the profession of aeronautics, 2019

Thomas Sebastian, for exceptional contributions to and leadership in aerospace/aeronautics, 2023

Society of Experimental Test Pilots (SETP)

David Culbertson, for more than 35 years of professional accomplishments in a position of distinction in the field of experimental test flying, 2021

Society for Industrial and Applied Mathematics (SIAM)

Jeremy Kepner, for contributions to interactive parallel computing, matrix-based graph algorithms, green supercomputing, and big data, 2021

SPIE

Don Boroson, for achievements in satellite laser communications, 2012

Keith Doyle, for achievements in advances in optomechanical engineering and integrated modeling, 2014

Theodore Fedynshyn, for achievements in photoresist materials and process technology, 2012

Peter Moulton, for achievements in solid state lasers and nonlinear optical devices, 2015

Former Staff Members

Listed below are former Lincoln Laboratory staff members who are Fellows of professional societies.

American Geophysical Union (AGU)

Earle Williams, for his unselfish cooperation in scientific research with colleagues around the world and for his uncompromising, high standard of achievement in the geophysical sciences

American Institute of Aeronautics and Astronautics (AIAA)

Mykel Kochenderfer (Associate Fellow), 2017

Eliahu Niewood (Associate Fellow), 2016

American Meteorological Society (AMS)

Earle Williams, for outstanding contributions to the atmospheric sciences and their applications, during a substantial period of years, 2008

American Physical Society (APS)

Roshan L. Aggarwal, for advances in physics through original research and publication, significant innovative contributions in the application of physics to science and technology, and significant contributions to, service to, and participation in the activities of the Society, 1977; Senior Fellow, 1994

Aram Mooradian,for advances in physics through original research and publication, significant innovative contributions in the application of physics to science and technology, and significant contributions to, service to, and participation in the activities of the Society, 1968

Richard Osgood, for pioneering work initiating and fundamental studies elucidating light-induced chemical reactions on surfaces, 1997

Elias Towe, for contributions to the design and application of quantum-dot nanostructures in optoelectronic devices, 2003

Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE)

Randy Avent, for leadership in automatic target recognition technology, 2015

Serpil Ayasli, for contributions to the development of military radars, 2002

Edward Baranoski, for leadership in knowledge-aided radar systems for indoor environments, 2016

Daniel Bliss, for contributions to adaptive sensor systems in radar and communications, 2015

Vincent Chan, for leadership in optical communication systems, 1994

Alice Chiang, for contributions to signal processors using charge-coupled devices, 1997

Robert Cunningham, for leadership in computer security, 2017

Gerald Dionne, for contributions to the theory and development of ferromagnetic materials and microwave ferrite devices, 1994

Mildred Dresselhaus, for contributions to the understanding of electronic properties of semiconductors, semimetals, and metals, to electrical engineering education, and to the enhancement of women's opportunities in engineering education, 1979

Paul Drouilhet, for leadership in developing the Discrete Address Beacon System, 1987

Daniel Dudgeon, for contributions to multidimensional digital signal processing, 1987

Robert Everett, for contributions to the development of digital computers and of computer-based real-time control systems for continental air defense, 1969

Jay Forrester, for his contributions to the development and engineering design of high-speed digital computers, 1955

Bernard Gold, for contributions to speech communication and digital signal processing, 1972

Anand Gopinath, for contributions to the analysis of microstrip discontinuities and to the development of microwave integrated circuits, 1990

Darryl Greenwood, for contributions to the design and performance of adaptive optical systems, 2009

Marija Ilic, for contributions to hierarchical electric power systems control and applications, 1999

Richard Lippmann, for contributions to neural networks and assessment of computer security systems, 2020

Verne Lynn, for leadership in development and application of military radar surveillance technology and processing, 1999

Robert McAulay, for contributions to the development of sinusoidal speech processing and its application to speech coding, 1997

Alan McCree, for contributions to low bit-rate coding of speech signals, 2005

Ivars Melngailis, for contributions to narrow-gap semiconductor lasers and detectors, 1986

Pratap Misra, for contributions to global satellite navigation systems, 2007

Walter Morrow, for contributions to the development of space and tropospheric scatter communication systems, 1966

Leslie Novak, for contributions to optimal processing radar data, 2001

Robert O'Donnell, for contributions to advanced surveillance and tracking radar systems, 2003

Kenneth Olsen, for contributions to digital computer design, manufacturing, and marketing, 1972

Alan Oppenheim, for contributions to digital signal processing and speech communications, 1977

Richard Osgood, for the development of novel gas lasers, and for contributions to the development of laser chemical processing technology for microelectronics fabrication, 1987

Charles Rader, for contributions to digital signal processing, 1978

Robert Rediker, for contributions to semiconductor device research, 1962

Irving Reed, for contributions to automatic detection and processing of radar data, multiple error-correcting communication codes, and digital computer design, 1973

Christ Richmond, for contributions to adaptive array processing algorithms, 2020

Merrill Skolnik, for outstanding contributions to gaseous electronics, antenna theory, and radar systems, 1969; Life Fellow, 2003

Gustave Solomon, for contributions to the theory and applications of error-correcting codes, 1995

Peter Staecker, for leadership and contributions to the design and development of microwave and millimeter-wave devices and circuits, 1995

Allan Steinhardt, for contributions to space-time adaptive sensors, 2004

Ernest Stern, for leadership in the development of surface-acoustic-wave devices for signal processing in radar and communication systems, 1980

Roger Sudbury, for leadership in gallium arsenide integrated circuits, 2004

Eric Swanson, for contributions to optical coherence tomography and leadership in optical networking, 2017

Elias Towe, for contributions to nanostructure optoelectronic technology, 2003

Richard Williamson, for contributing reflective grating devices to the field of surface-acoustic-wave filters, 1982

National Academy of Engineering (NAE)

National Academy of Engineering members are elected to recognize distinguished achievements in their fields. The disciplines in which the following members were honored follow their names.

Gerald Dinneen, for contributions to the design of digital computer and satellite communications systems, 1975

Mildred Dresselhaus, for contributions to the experimental studies of metals and semimetals, and to education, 1974

Robert Everett, for pioneering of digital computer and their application to real time control systems, 1979

Bernard Gold, for development of digital signal processing theory and processors, and their applications to speech compression and pattern recognition, 1982

Marija Ilic, for contributions to electric power system analysis and control, 2021

Walter Morrow, for contributions to ionospheric, tropospheric, and orbital scatter communications, and to military communication satellite technology, 1978

Irving Reed, for contributions to automatic detection and processing of radar data, multiple-error-correcting communications codes and digital computer design, 1979

Optical Society of America (OSA)

Steven Brueck, for the advancement of optics and photonics through distinguished contributions to education, research, engineering, business, and society, 1987

Vincent Chan, for seminal contributions to the development of the field of optical space communications and optical communications and networks, 2002

Charles Cox, for outstanding research and development contributions in photonic links and their applications, 2011

Harold Fetterman, for the advancement of optics and photonics through distinguished contributions to education, research, engineering, business, and society, 1980

Anand Gopinath, for seminal contributions in modeling and design of integrated optical devices, 2002

Darryl Greenwood, for contributions to the fundamental understanding and early development of adaptive optics, 1991

Katherine Hall, for contributions to the understanding of ultrafast semiconductor devices, development of advanced fiber communication systems, and entrepreneurship in optics, 2013

Paul Kelley, for the advancement of optics and photonics through distinguished contributions to education, research, engineering, business, and society, 1977

Dennis Killinger, for the advancement of optics and photonics through distinguished contributions to education, research, engineering, business, and society, 1987

Aram Mooradian, for the advancement of optics and photonics through distinguished contributions to education, research, engineering, business, and society, 1977; Fellow Emeritus, 2009

Nathan Newbury, for pioneering contributions to the development of fiber laser frequency combs and their application to spectroscopy, metrology, and LIDAR, 2012

Richard Osgood, for the advancement of optics and photonics through distinguished contributions to education, research, engineering, business, and society, 1992

Robert Rediker, for the advancement of optics and photonics through distinguished contributions to education, research, engineering, business, and society, 1988

Henry Smith, for contributions to optical nanolithography and nanophotonic systems, 2009

Eric Swanson, for pioneering contributions to the fields of intersatellite laser communication systems, fiber optic communication networks, and biomedical optical imaging, 2002

Elias Towe, for original contributions to semiconductor optoelectronic devices and for leadership in optics and optoelectronics, 2003